Ø10

Ø10

PÅ BLOGGEN FINDER DU INFORMATIONER OM LEKTIER OG ARRANGEMENTER MV.


Hvis du vil skrive til lærerne, kan du finde et link deres E-mail her- husk at du skal være logget ind på din egen mail for at skrive.

Hvis du derimod vil til Ø10's alm. hjemmeside, så klik her: www.oe10.dk

tysk

KL - KirstenOprettet af Kirsten Lorenzen tir, december 19, 2017 14:47:35



Tekst/Der Tunnel gennemgåes næste gang, men man kan jo altid læse forud.


Hvis I har mulighed for det, så se et afsnit af den tyske serie "Dark"

hilsen



Dansk 5

HF - HeidiOprettet af Heidi Føhns Sørensen fre, december 15, 2017 15:50:11
Hej dansk 5!

Her er tiderne for parvis mundtlige danskfremlæggelser på tirsdag

God weekend
Heidi




dansk hold 1

PH - PeterOprettet af Peter Hasselgren fre, december 15, 2017 10:55:52
Præsentation af pressefoto tirsdag d.19/12-17

8.30-9.00 Taia-Albert/Sandra-Akram

9.00-9.30 Marin-Banchard/Serap-Yaren

9.30-10.00 Channel-Osman/Camilla-Cassandra

10.30-11.00 Uzair-Malakut/Salman-Jetri

11.00-11.30 Melissa-Sana/Ferit-Ali

dansk hold 2

CBB - ChristineOprettet af Christine Bækholm fre, december 15, 2017 09:24:55
Hej dansk
Tirsdag d. 19 december
På tirsdag skal I være klar til at fremlægge i dansk. I skal to og to fremlægge i ca 15 min. og så bruger vi 5 min på evaluering og evt. spørgsmål

8.15- 11. 8.35 Dinis - Caper
8.35 - 8.55
8.55- 9.15 Rimscha- Mathias Elanur

9.30-9.50 Mohammad Ian
9.50-10.10 Davide - Hazel
10.10- 10.30 Liban - Hashim

10.40-11.00 Idil ( Arash)
11.00-11.20 Mert Marco
11.20-11.40 Marwa - Isaiah

11.50-12.10 Hussain (Elias)
12.10-12.30 Hussein D -Heena






dansk 6

SV - StineOprettet af Stine fre, december 15, 2017 09:16:17
Dansk kompetenceafklaring. Mundtlig fremlæggelse dansk 6 på tirsdag d. 19.dec. Mød ind 5 minutter før din fremlæggelse.

8:30 - 9:10 Amalie og Melissa + Zaher og Ali

9:10 - 9:50 Ilyas og Omar + Anneline og Sara

10 - 10:40 Muthar og Patrick + Youssef og Jamal

10:40 - 11:20 Filip + Otto og Adrian

12 - 12:40 Nasteha og Sinan + Sevgi og Maryam

12:40 - 13:10 Abdullah + Mercan

Jeg glæder mig:)
Stine

english 1

CBB - ChristineOprettet af Christine Bækholm fre, december 15, 2017 08:58:47
Schedule for monday the 18th of december:

kl. 8.15-8.30 -
kl. 8.30 - 8.45 -Marin Andrea
kl. 8.45- 9.00 - Aki- Victor

kl. 9.10 - 9.25 - Iman, Mariam
kl. 9.25-9.40 -Yasemin - Anneline
kl. 9.40-9.55 - Marco Mathias F

kl- 10.10-10.25 - Leise -Anna Sarah
kl- 10.25-10.40 - Abdullah, Jamal
kl. 10.40- 10.55 - Banchard - Mathias C.

kl. 11.10-11.25 - Otto Serap
kl. 11.25-11.40 -Marwa Sarah





Engelsk 2-3

PH - PeterOprettet af Peter Hasselgren fre, december 15, 2017 08:40:10
Præsentationer engelsk hold 2: Mandag. 18/12-17

8.30-9.00 Hazal-Elanur-Rimsha/ Kasper- Mathias

9.00-9.30 Hussein S-Ajse/Elias-Liban

9.30-10.00 Melissa-Sevgi/Ian-Juwi

10.00-10.30 Zaher-Hashim/ Ali Nor-Mert

10.30-11.00 Dagibe-Idil/ Khazar-Ali S

11.00-11.15 Mercan/Arash

engelsk 5

SV - StineOprettet af Stine fre, december 15, 2017 08:14:09
Engelsk kompetenceafklaring: fremlæggelser mandag d. 18.dec.

8:30-9:10: Marco og Josh + Melissa, Leen og Heena

9:10-9:50: Media og Yaren + Taia og Malakut

10-10:40: Malou og Sandra + Arshia og Uzair

10:40-11:20: Anna Sophie og Elaha + Kamal og Albert

11:20- 12:10: Lirim og Akram + Osman og Younes + Issa

Jeg glæder mig!
Stine







Engelsk 4. Fremlæggelser

TH - ThomasOprettet af Thomas Lindhardt ons, december 13, 2017 11:19:19

Tider til fremlæggelser Engelsk 4 - vær klar 10 minutter før

Mandag 18. december

Zawar, Amalie – 08.30 - Children

Jedrzej, Salmaan - 08.50 - Delhi

Simon, Rasmus – 09.10 - Delhi

Omar, Elias – 09.30 – Delhi

Youssef, Ali – 09.50 – Delhi

Pause

Filip, Fadi – 10.30 - Children

Patrick, Moukthar – 10.50 - Children

Davide, Ferit – 11.10 – Children

Pause

Sinan, Sana – 12.00 - Marriage

Camilla, Cassandra – 12.20 - Marriage

Sophie, Maria – 12.40 - marriage

Sarah – 13.00 – marriage

Det skal nok gå!







Temadag Kultur

TH - ThomasOprettet af Thomas Lindhardt tir, december 12, 2017 15:24:43

Kære Kultur

Torsdag skal vi lave vores Berlinprojekt samt lave mad og spise sammen her på skolen.

Jer, der ikke var med i Berlin, skal møde klokken 11.15.

Alle, der var med i Berlin, skal møde klokken 9 (Elitesportselever kommer først efter morgentræning.). Husk alle fotos fra turen samt ledninger til at føre foto til computer!

Alle har fri cirka klokken 14 – når vi har spist og ryddet op efter os.

Vi glæder os til at se jer samlet igen!

Kh Stine og Thomas





engelsk 5

SV - StineOprettet af Stine tir, december 12, 2017 08:45:42
Dagens opgave:
God fornøjelse:)
Stine

evaluering af brobygning

FællesOprettet af Christine Bækholm man, december 11, 2017 16:43:29
Kære alle
I må meget gerne besvare undersøgelsen på vedlagte link ang. brobygningen. (Det er meget vigtigt i forhold til jeres samlede 10 klasse)

https://da.surveymonkey.com/r/FY89HXC

Tak for hjælpen

hold 4 tilføjelse

RFJ - RasmusOprettet af Rasmus Frøslev man, december 11, 2017 13:59:33

Hermed liste over tider for vores lille prøve kommende uge.

Husk at I må have alle hjælpe midler med som noter, bøger, computer m.m.

I har ca. 1.5 time inde sammen pr. Gruppe.

I sidder 6 -8 i lokalet med hver jeres opgave.

Tirsdag 12/12

8.15- 10

Amalie + Melissa

Silje + Klara

Omar+ David + Simon

10 - 11.45

Ilias + Liban

Dinis + Kasper

Salman + Ali (Byttet med Karl E og Oliver)

Isiah

12.30- 14.15

My + Casandra +Sarah

Rasmus+ Felix + Hrafn

Karl Emil + Oliver



Matematik 2-3

KB - KristianOprettet af Kristian man, december 11, 2017 12:22:59
Tider til mundtlig matematik tirsdag d 11. Dec.

samtia 12.15-14.15







Dansk 4

TH - ThomasOprettet af Thomas Lindhardt man, december 11, 2017 11:26:12

DANSK 4 HOLD TIL KOMPETENCEAFKLARING DEC 2017

08.30 Malou, AnnaSophie - Soldaterbegravelse

08.50 Aki, Arshia - tsunaminudisterne

09.10 Kamal, Ali – flygtningestrøm med pige i midten

09.30 Andrea, Anna Asid – døde pige

Pause

10.10 Ajse, Iman – bådflygtninge med nødblus

10.30 Media, Jashar – halte soldat ved begravelse

10.50 Simon, Sigurd – gadebilled Nørrebro

11.10 Khazar, Elaha – Den afrikanske mor med fire børn

Pause

12.10 Josh og Leen – pigen og betjenten på motorvejen

12.30 Felix, Rafn – Den døde giraf i Zoo





« ForrigeNæste »